Przejdź do zawartości

Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Stawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętej Jadwigi Śląskiej w Stawie
Zabytek: nr rej. AK-I-11a/267 z 14.03.1933[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Staw

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jadwigi Śląskiej w Stawie

Wezwanie

św. Jadwigi Śląskiej

Wspomnienie liturgiczne

15 października

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Jadwigi Śląskiej w Stawie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Jadwigi Śląskiej w Stawie”
Położenie na mapie powiatu słupeckiego
Mapa konturowa powiatu słupeckiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Jadwigi Śląskiej w Stawie”
Położenie na mapie gminy Strzałkowo
Mapa konturowa gminy Strzałkowo, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Jadwigi Śląskiej w Stawie”
Ziemia52°19′42,6″N 17°45′41,2″E/52,328500 17,761444

Kościół świętej Jadwigi Śląskiej w Stawierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat strzałkowski archidiecezji gnieźnieńskiej).

Widok kościoła przed 1917

Jest to świątynia wzniesiona w 1780 roku na miejscu poprzedniej, wzmiankowanej w końcu XIV wieku. W 1854 roku od strony zachodniej została dobudowana wieża zwieńczona dachem hełmowym z prześwitem, natomiast pod koniec XIX wieku od strony północnej do nawy została dostawiona murowana kaplica rodziny Lutomskich, od strony południowej jest umieszczona kruchta. Na dwuspadowym dachu pokrytym gontem znajduje się wieżyczka na sygnaturkę. Kościół jest przykładem budownictwa zrębowego, na zewnątrz oszalowanego, wzmocnionego lisicami. Budowla jest orientowana, posiada jednonawowe wnętrze z nieco węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. We wnętrzu znajduje się późnorenesansowy ołtarz główny ozdobiony krucyfiksem z przełomu XVII i XVIII wieku i barokowymi rzeźbami biskupów i aniołów. Ołtarze boczne reprezentują styl rokokowy, ozdabiają je rzeźby aniołów oraz obrazy: XIX-wieczny św. Jadwigi Śląskiej – patronki parafii i XVIII-wieczny św. Mikołaja. W kaplicy Lutomskich jest umieszczony późnorenesansowy ołtarz wykonany na początku XVII wieku i nagrobna tablica Izydora Lutomskiego, poległego w 1848 roku. Z pozostałych zabytków można wyróżnić: dwie kamienne gotyckie kropielnice i rokokową chrzcielnicę ozdobioną figurą pelikana na gnieździe[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2024, s. 211 [dostęp 2021-10-13].
  2. Staw par. pw. św. Jadwigi Śląskiej. Archidiecezja gnieźnieńska. [dostęp 2021-10-13]. (pol.).